7 věcí, které praktikuje vědomý člověk každý den

06.04.2017

Existuje několik základních věcí, které vytvářejí pilíře našeho šťastného, vědomého a autentického života. Každý den se před námi otevírají úžasné možnosti, díky kterým můžeme měnit náš život směrem k celistvější a harmoničtější podobě. Je důležité si uvědomovat všechny tyto možnosti a být jim opravdu z celého srdce otevřený. Pojďme se tedy podívat na několik věcí, které dělají každý den vědomého člověka opravdovým požehnáním.

1.) Rituál vděčnosti

Vděčnost je opravdu alfou a omegou šťastného a naplněného života. Každý den můžeme objevit nespočet věcí, za které můžeme být vděční. Mnoho vědomých lidí dodržuje určité rituály vděčnosti, které přináší do jejich života to opravdové požehnání. Můžete začít od základních věcí a to nejlépe ihned ráno po probuzení. Můžeme poděkovat za to, že jsme se vůbec probudili; za to, že je před námi krásný nový den, který přináší nové možnosti a zkušenosti; za život, který nám byl dán; za to, že dýcháme; za planetu Zemi, která nám každým dnem poskytuje hojnost; za zdraví; za lidi v našem životě a za to, že jsou také zdraví a máme před sebou další den, kdy s nimi můžeme být; za to, že máme střechu nad hlavou a jídlo; za možnost pracovat na sobě a každý den se stávat lepším člověkem. Tohle jsou naprosto základní věci, za které můžeme většinou poděkovat opravdu všichni. Můžete na to postupně nabalovat další a další věci, a pokud provádíte vděčnost ze srdce a ne z hlavy (třeba protože jste se někde dočetli, že je dobré být vděčný), tak po chvilce ucítíte ve svém srdci opravdu nádherné teplo a světlo, které zajistí (pokud se ten stav naučíte udržet), že po celý den si budete k sobě přitahovat ty nejpožehnanější věci a zážitky.

2.) Odpovědnost za svůj život

Většina vědomých lidí si již uvědomují svoji absolutní odpovědnost za všechno, co jim do života přichází a s čím jsou konfrontováni. Je dobré si každý den uvědomovat, že jsme tvůrci všech životních lekcí, kterých se nám dostává. Převzetí odpovědnosti za sebe nám dává úžasný pocit toho, že právě my kontrolujeme kvalitu toho, co vyzařujeme do světa kolem nás a na základě toho si přitahujeme všechny životní situace. Pozice oběti ještě nikdy nikomu nepřinesla ten pravý pocit štěstí a radosti ze života.

3.) Cvičení

V tomto bodě se jedná o cvičení těla i mysli. Tělo je chrámem naší duše a udržovat ho v kondici a čistotě zvyšuje sílu našeho krásného vyzařování. Některé prastaré nauky tvrdí, že v těle je klíč a nezbývá, než s tím souhlasit. Zacvičte si cviky, které Vám nejvíc vyhovují (pokud nejste fandou fyzického cvičení, tak stačí i 10-15 minut), očistěte svoje tělo příjemným proudem vody a oblečte si oblečení, ve kterém se cítíte příjemně a pohodlně. Pamatujte si, že i to, v čem jste oblečení, ovlivňuje kvalitu Vašeho dne. Vyberte si také nějaké meditační či jiné duševní cvičení, které Vám bude vyhovovat, a nalaďte si již ráno tu nejlepší frekvenci, která příznivě ovlivní celý Váš den. 

4.) Učení se

Vědomý člověk si každé ráno uvědomuje, že se probudil do nového učebního dne. Každý den jsme konfrontováni s různými situacemi, a pokud si k nim vytvoříme ten správný přístup, tak nás mohou neustále posouvat dál a dál na stezce sebepoznání a sebezdokonalování. Nový den nám přináší spoustu prostoru pro to, abychom se dozvěděli o sobě a osvětě spoustu nových informací. Ať už se učíme z knížek nebo přímo bezprostředně od světa kolem nás, proces vzdělávání probíhá neustále. Otázkou je, zda si tohoto procesu jsme vědomi a využíváme ho ve svůj prospěch.

5.) Realizace

Další velmi důležitou složkou šťastného a autentického života je proces realizace našeho vlastního potenciálu. Každý v sobě neseme talenty a dary od přírody, které nám byly určeny proto, abychom byli co nejvíce prospěšní sami sobě a světu kolem nás. Najít v sobě tyto dary často nebývá tím nejlehčím úkolem, ale nalezení svého poslání (může jich být samozřejmě i více) nám může přivodit ten nejlepší pocit bytí ve svém vlastním proudu života. Pocit, když jsme ve svém vlastním proudu a víme, že děláme to, k čemu jsme předurčeni, poznáme velmi jednoduše - všechno do sebe zapadává jako puzzle a stále prožíváme řadu synchronicit, které nám potvrzují, že jsme na správné cestě. Samozřejmě se může stát, že z tohoto pocitu jednoduše vypadneme, ale i toto je součástí každodenního učení a hledání našeho místa v životě. Během pocitu, kdy nevíme, čí jsme a kam patříme, si můžeme uvědomit a přehodnotit spoustu věcí ve svém životě.

6.) Úcta k času

Úcta k času, který nám byl nadělen, je možná jedním z nejdůležitějších ukazatelů naší duchovní zralosti. Uvědomte si jakými lidmi a činnostmi zaplňujete Váš posvátný čas na této planetě. Jsou to lidé a činnosti, které Vás vedou k celistvosti a harmonii? Většina vědomých lidí zná pravidlo, že jste průměrem pěti lidí, se kterými v životě trávíte nejvíce času. To samé platí i pro činnosti, kterými zaplňujete svůj život. Jedno přísloví říká: "Moudrý člověk se nikdy nenudí." Pokud prožíváte často stavy nudy a spalujete svůj vlastní čas činnostmi a setkáními, které nikam nevedou, tak je pravý čas se zamyslet nad tím, co od života opravdu očekáváte a jaké jsou vaše priority. Nastavení si vlastních priorit je jednou z nejdůležitějších věcí v našem životě a přináší velké výhody být si jich vědom co nejčastěji.

7.) Cílení pozornosti

Pozornost je naším nejmocnějším platidlem. Naše pozornost doslova oživuje věci kolem nás. To, čemu věnujeme pozornost, roste a rozvíjí se. Tam, kam vysíláme naši pozornost, tam proudí naše vnitřní energie a právě proto bychom si měli opravdu velmi důkladně zvážit to, kam naši pozornost každodenně směřujeme. V dnešním světě je opravdu velké množství prvků, které se pokouší doslova ukrást naší drahocennou pozornost. Jsou to především reklamy, televizní pořady, negativní zprávy, rozpory, sociální sítě a mnoho dalších věcí. Jedním z největších umění života, je naučit se distribuovat naší pozornost tak, aby to nám i ostatním přinášelo ty největší výhody. Velmi mnoho lidí jsou každý den okradeny o svoji pozornost, kterou by mohli věnovat jiným, pro ně a pro planetu mnohem důležitějším věcem, jako jsou například oni sami nebo jejich rodina a přátele, kteří si jejich čas opravdu zaslouží. Naučme se živit naší pozorností pouze věci, které nás vedou k životní rovnováze, celistvosti a vnitřní integritě.

Samozřejmě, že existují i další pilíře, na kterých opravdové životní štěstí stojí. Vybrali jsme pouze několik základních a velmi podstatných věcí. Další velmi důležitým aspektem na cestě za nalezením hluboké harmonie je provádět praxi výše uvedených činností opravdu důkladně, poctivě a s co nejvyšší mírou upřímnosti sami k sobě.

Pamatujte si, že na konci Vašeho života, se podíváte do tváře jedině sami sobě a kvalita Vašeho posledního vydechnutí bude záležet především na tom, jak opravdoví a upřímní jste byli především sami k sobě.

Denis Cevan

Pokud se Vám článek líbil, můžete ho sdílet s přáteli, případně se zúčastnit seminářů a kurzů, které pořádáme.